Актуални новини
АКЦЕНТИТЕ НА ТЕАТЪР РИМСКИ ТЕРМИ – ВАРНА 2017
- Parent Category: АФИШ
- Category: Театър РИМСКИ ТЕРМИ
- Published on Monday, 03 July 2017 14:32
Историята
Началото на Театър Римски терми, да припомним, е поставено в далечната 1977 г. с постановката на Варненския драматичен театър „Езоп” на бразилския драматург Хильорме, реж. Цветан Цветков, с Илия Пенев – Езоп, Пенка Божкова – Клея, Веселин Цанев – Ксант, Теодора Михайлова – Мели и др. Традицията, прекъсната поради необходимост от ремонтни дейности за 26 години, бе възстановена през миналата година. Община Варна, РИМ Варна и ТМПЦ Варна обединиха усилията си, за да поканят варненци и гостите на Варна отново да съпреживеят изкуството под открито небе в уникалната атмосфера на това забележително за нашия град място - Римските терми, най-големите подобни съоръжения на Балканския полуостров и четвърти по големина в Европа. Сега към екипа се присъединява и Държавен куклен театър Варна. И така, след изключително успешното XIV издание на Театър Римски терми 2016, от 16 юли до 30 август е планирано XV издание на Театър Римски терми – Варна 2017.
Театър Римски терми – XV издание, 16 юли – 30 август 2017
Организатори: Община Варна, РИМ Варна, ТМПЦ Варна и Държавен куклен театър Варна
Предстоят 26 вечери сред уникалната и романтична атмосфера на Римски терми. 26 вечери, в които ще триумфира любовта към сценичните изкуства - драматичното, оперното, въобще музикалното изкуство, без да забравяме кукленото изкуство.
3 ПРЕМИЕРИ
Очакват ни три премиери, които прекрасно изразяват точно тази симбиоза между изкуствата: операта „Орфей и Евридика” от Кристоф Вилибалд Глук (20.07), съвместен проект на Фестивален оркестър Варна и Младежко оперно общество на Кипър със солисти от Кипър и Варна, реж. Академик Пламен Карталов; „Комичната илюзия” - театрална комедия по Пиер Корней на Васил Дуев, постановка на Варненския ДТ, реж. Васил Дуев (31.07, 17.08) и „Влюбеният Моцарт” – копродукция на Държавна опера Варна, Държавен куклен театър Варна и ММФ „Моцартови празници” – Правец, авторски спектакъл на режисьора Боян Иванов, диригент Стефан Бояджиев, с участието на актьори от Държавен куклен театър Варна и Държавна опера Варна (5 август).
“Oрфей и Евридика” – най-прочутата опера на „кавалерa със златни шпори“ Кристоф Вилибалд Глук.
Постановка на Aкадемик Пламен Карталов
Премиерата на „Орфей и Евридика” е съвместен проект между Фестивален оркестър Варна и Младежко оперно общество на Кипър, под режисурата на Академик Пламен Карталов. В ролите: сопраното Даниела Димова – Евридика, мецосопраното Цвета Христофору – Орфей, сопраното Лиляна Кондова – Амур и млади артисти от Оперно общество Кипър. Даниела Димова, директор на ТМПЦ Варна, особено цени участието си в този бутиков проект, който вече е заслужил одобрението на публиката в Кипър. Варненката Цвета Христофору е завършила Музикалното у-ще „Добри Христов” и Музикалната академия в София с отличие. Живее и твори в Кипър, гастролира на много сцени, участва в международни проекти, в партньорство с престижни музикални институции. Основател е на Кипърското младежко оперно общество.
Кристоф Вилибалд Глук е честван в Рим като „велик майстор на италианската опера“ и дори е удостоен с високата титла „кавалер със златни шпори“. За сюжети той избира истории от мито¬ло¬гията и от античната епоха, както постъпват повечето автори от неговото време. Срещата му с Раниеро де Калцабиджи, поет, драматург и оперен либретист – една от най-ярките личности на своето време, го импулсира да започне своята оперна реформа. Калцабиджи му вну¬ша¬ва, че „всяка музика, съпровождаща пеене, всъщност е декламация, сле¬до¬вателно и на оперната сцена трябва да се декламира, а не да се вокализира самоцелно. Текстът трябва да бъде сбит, разнооб¬разен и потресаващ...“. Характерът на новата опера според двамата приятели е в синтеза на малко текст с ярка музика и много зрелищни ефекти. Плод на тези търсения е „Орфей и Евридика“ (1762) – първата новаторска опера на Глук, по текст на Калцабиджи, неговата най-прочута творба за сцената.
„Комичната илюзия” или театър в театъра от Пиер Корней
Постановка на Васил Дуев
„Комичната илюзия” от Пиер Корней поставя един от най-нашумелите млади български актьори и режисьори Васил Дуев. Сценография Даниела Николчова, музика Стефан Здравески, хореография Валери Кирилов, Филип Миланов. В ролите: Алкандра – Гергана Арнаудова, Клендор – Ненчо Костов, Изабел – Цветина Петрова, Предиман – Пламен Димитров, Жеронт – Стоян Радев, Матамор – Константин Соколов,
Лиз – Сабина Коен, Адраст, Ераст, тъмничар – Ивайло Иванов.
„Главният герой в пиесата на Корней преминава през много премеждия, някои разказани, други видяни и в постановката ние се опитваме да подчертаем този авантюристичен план. След всякакви катаклизми, изстъпления и пропадания съдбите на този герой, а и на другите герои, се завъртат и те се озовават в театъра. В театъра, където всичките им проблеми, дори престъпления са разрешени и по някакъв начин извинени. В театъра като че ли има амнистия за всякакви грехове. Чак на финала разбираме, че всъщност става дума за театрално представление. Това не е продължение на истинския живот на Изабел и Клендор, а животът им в театъра, в изкуството. Те са станали артисти и това ги прави свободни и спасени. Ние следим любовта на Изабел и Клендор, но в последното действие Корней решава да ни откъсне от тяхната любов и ни вкара в театъра. Идеята за спасението в театъра е по-силна от спасението в любовта.
Пиесата на Корней, написана в рими през XVII век, отдавна ме впечатлява именно със съзнанието за своята театралност чрез ефекта на театър в театъра. Мисля, че Варненският театър има много артистичен дух, с много силна и талантлива трупа, която веднага притегля към спектакли, артикулиращи любовта към театъра.”
Васил Дуев всъщност работи върху 2 постановки, и двете много оригинални и раздвижени – едната за Сцена Филиал, а другата за Театър Римски терми, където и ще бъде премиерата. Предвижда се в Театър Римски терми да се използват всички пространства на археологическия обект, като публиката бъде приканвана да преминава, заедно с героите от една зала в друга. Както всъщност някога са го правели древните римляни, за които термите са били място за социални контакти и обществен живот.
„Влюбеният Моцарт” – между класическия куклен театър и класическата опера
Постановка на Боян Иванов
Авторски оперно-куклен спектакъл на Боян Иванов, един от най-интересните български режисьори, който работи с еднакъв успех на театралната, куклената и оперната сцена. Копродукция на Държавна опера Варна, Държавен куклен театър Варна и ММФ „Моцартови празници“ Правец. Диригент Стефан Бояджиев. Художник костюми Яна Дворецка. С оперните солисти Линка Стоянова, Свилен Николов, Илина Михайлова, Христо Ганевски, Лиляна Кондова, Гео Чобанов, Силвия Ангелова, Петър Костов и куклените актьори Диана Цолевска, Вера Стойкова, Стоян Стоянов, Теодор Христов, Боян Стоянов, Веселина Калчева, Гергана Господинова и др. Солисти, хор и оркестър на Държавна опера Варна, актьори Държавен куклен театър Варна;
„Когато говорим за „Влюбеният Моцарт” не бива да си представяме класическия куклен театър, нито класическата опера. Ние сме намерили много интересни решения с импровизирани кукли от костюми и аксесоари, които са част от визията на операта като сценично изкуство. Тези аксесоари оживяват в ръцете на куклените актьори, които както всички знаят, умеят да придават живот на неживата материя. Дори килимът, на който стъпват всички, оживява. Комбинирайки изразните средства на различни сценични изкуства, режисьорът Боян Иванов създава един нов, много любопитен художествен език за самите нас, а сигурна съм, че и публиката така ще го възприеме.
Участват едни от най-добрите актьори на Варненския куклен театър, сред които Стоян Стоянов, Теодор Христов, Боян Стоянов, Веселина Калчева, Гергана Господинова, Диана Цолевска, млади колеги и моя милост. Имам много приятно присъствие на сцената и за нищо на света не бих пропуснала този уникален проект”, разказва Вера Стойкова, директор на Държавен куклен театър Варна.
Във „Влюбеният Моцарт” ще звучат арии и ансамбли от „Дон Жуан”, „Сватбата на Фигаро”, „Така правят всички”, „Вълшебната флейта” и „Отвличане от сарая”, в изпълнение на солистите на Държавна опера Варна Линка Стоянова, Свилен Николов, Илина Михайлова, Христо Ганевски, Лиляна Кондова, Гео Чобанов, Силвия Ангелова и русенския тенор Петър Костов.
10 ТЕАТРАЛНИ СПЕКТАКЪЛА
Поканени са различни театри от страната да представят най-атрактивните си, предимно комедийни спектакли, които със сигурност ще забавляват варненци и гостите на Варна. За улеснение на динамичната лятна аудитория край морето, някои от спектаклите имат по две представления в различни дни. Непременно трябва да се отбележи участието на родения във Варна знаков режисьор Теди Москов, които създава една след друга хитови постановки с Варненския куклен театър. Ще гледаме два от тях, отличени с редица награди. Това са „Възгледите на един пън” (19.08) и „Професия Лъжец” (23.07).
„ВЪЗГЛЕДИТЕ НА ЕДИН ПЪН” режисьорът описва като „побългарен вариант на „Пинокио” от Карло Голдони. Не е за деца! По-скоро смесица между еротична и философска шега. Как точно дървото се превръща в човек? Как човекът става от дете старец?” Участват: Стоян Стоянов, Галин Гинев, Вера Стойкова, Красимир Добрев, Боян Стоянов, Гергана Господинова, Диана Цолевска.
И за „ПРОФЕСИЯ ЛЪЖЕЦ” Теди Москов се вдъхновяват от литературата: „Всичко започна, след като прочетох „Джелсомино в страната на лъжците” от Джани Родари. Историята ни се гради изцяло на предположения. Има лъжи.
Защото ние нямаме летописци, освен за лошото. „Народът на Тангра не обича някой да се извиси над другите. Окача го на дърво да си говори с боговете!”, както твърди един арабски пътешественик”. Затова провокативният режисьор предлага една друга гледна точка към историята ни.
В ролите: Красимир Добрев, Боян Стоянов, Галин Гинев, Вера Стойкова, Диана Цолевска, Стоян Стоянов, Евгения Василева, Веселина Калчева.
ДТ Кърджали гостува с „Нашенски мераци” по Чудомир (17.07), а ДТ Сливен с „ИСТИНАТА” – комедия от Флориан Зелер с Иван Бърнев и Мария Сапунджиева, в реж. прочит на Борислав Чакринов (27.07)
ДКТ Шумен ще ни разсмее с „ЕДНО НАЛИЦЕ, ДВЕ НАОПАКИ” с неповторимия Владислав Карамфилов – Въргала и Елен Колева (22.08)
ДТ Търговище обещава смях още в заглавието „ЗАБРАНЕНО ЗА СМЯХ” – комедия от Миро Гарван, получила най-престижната хърватска награда за драматургия. Става дума за класически любовен триъгълник, в който сетърси разбира се тъпият ъгъл... Реж. е Александър Илинденов, познат ни като актьор и режисьор от своя неотдавнашен варненски период (25.08).
В Театър Римски терми 2017 два пъти ще се срещнем с руския автор Валентин Красногоров, с неговия специфичен и малко особен, малко тъжен, хумор. ДТ Ямбол ще ни занимава с онова, което се случва „ВСЯКА СРЯДА ОТ 5 ДО 7”. Какво се случва, когато работата ти е скучна, мечтите несбъднати и въобще нещата не вървят така, както ти се иска... (26.08).
Другата пиеса от същия автор е „ПРЕЛЕСТИТЕ НА ИЗНЕВЯРАТА” на Варненския ДТ, в проникновената сценична реализация на реж. Костадин Бандутов (1.08, 18.08).
Варненският ДТ ще представи три свои постановки, които се радват на интерес сред широката публика. Това са „ПРИЯТЕЛИ?” от Здрава Каменова и Калин Ангелов, режисьорски опит на актьора Николай Кенаров, с участието на „приятелите” Константин Соколов и Валери Вълчев (28.07, 11.08), „Прелестите на изневярата”, които споменахме и Молиеровия фарс „БРАК ПО ПРИНУДА”. Всъщност се играят 2 фарса „Брак по принуда” и „Рогоносец без рога”, пресъздадени със забележителния режисьорски почерк на проф. Пламен Марков (24.08, 30.08)
ОЩЕ ОПЕРА
Комичните сюжети продължават с едноактната комична опера на Джовани Перголези „” на Държавна опера Стара Загора (21.08). Един музикален бисер, в който режисьорът Славчо Николов пренася действието от епохата на Перголези - между Рококо и Класицизма, в 60-те години на миналия век - след Втората световна война и началото на модерния свят, в който живеем и днес. Паралелът е „междинното време”, в което животът радикално се променя. И така, от случващото се в една адвокатска кантора ще разберем как „слугинята” ще стане „господарка”.
ОЩЕ 5 МУЗИКАЛНИ АКЦЕНТА
На 16 юли, съвсем в началото на Театър Римски терми, ще почувстваме „ДУХЪТ НА СРЕДИЗЕМНОМОРИЕТО” със солистката на Държавна опера Варна, мецосопраното Бойка Василева, Страцимир Павлов - пиано, Божидар Бенев – цигулка, Борис Казаков – контрабас, Валери Ценков – кахон (ударни. Това повторение на заглавието от миналогодишното издание на Театър Римски терми е търсено заради радушния отзвук сред аудиторията, но освен познатите любими мелодии, в тазгодишния концерт са включени и нови творби от Пиаф, Форе, Дебюси, Бизе, Качини.
Творби от Бах, Вивалди, Бородин, Дворжак и Дебюси ще изпълни СТРУНЕН КВАРТЕТ „ОДЕСОС” (18.07). В музикалната формация участват оркестрантите на Държавна опера Варна Божидар Матео Бенев – първа цигулка, Галина Водопянова – втора цигулка, Олена Мошинска – виолончело и Веселина Зайранова – виола. Апропо, това е майката на младите виртуозни варненски цигулари Братя Зайранови :)
Както всеки уважаващ себе си летен фестивал, и Театър Римски терми ще предложи на публиката „ТРИМА ТЕНОРИ”. В популярния музикален формат ще чуем солистите на Държавна опера Варна Валерий Георгиев и Христо Ганевски, изненадата ще бъде един българин, който живее и твори в Щутгарт, Иван Йонков (4.08).
Своите почитатели със сигурност ще намери и „МАГИЯТА НА КИНОТО” (16.08). Музикалният проект на артисти от Държавна опера Варна ще пренесе зрителите в света на емблематичните филми , които дължат своята огромна популярност и на песните, създадени специално за тях. Става дума за онези вълнуващи мелодии, превърнали се в разпознавателен знак за филми като „Кръстникът”, „Титаник”, „Флашданс”, „Аладин”, „Принцът на Египет”, Красавицата и звярът”, „Спящата красавица”, „Систеракт”, „Имало едно време на запад”, „Мисията”, „Шато Валон”, „Сватбата на най-добрия ми приятел” и др.
„ФРАНЦИЯ, МОЯ ЛЮБОВ” се нарича проектът на известната социоложка от MBMD, родена във Варна, Мира Янева. “Френската музика от 20-ти век, за която разказвам в спектакъла, носи доброта, любов, интелектуална и емоционална провокация, искрения разказ за скритите страни на живота”, споделя неуморимата Мира Янева, очевидно намерила ново поприще за изява с популярни песни на Едит Пиаф, Жо Дасен, Далида и др. На пианото ще бъде едно друго познато име в музикалните среди Александър Кипров.
Очакваме с нетърпение и още един концерт с френски привкус - „ИСТОРИЯТА НА ЕДНА ЛЮБОВ” – музикално-поетичен спектакъл на големия български тенор, солист на Държавна опера Варна Арсений Арсов. От позицията на успешната си 35-годишна оперна кариера той ще поднесе една очарователна изненада с интерпретации на романтични френски балади, допълнени с негови поетични откровения (28.08).
Театър Римски терми – Варна 2017 цели да предложи богата, разнообразна и стилна програма, която - вярваме, ще донесе красиви преживявания за варненци и гостите на Варна.
БИЛЕТИ
Цените на билетите са от 10 до 20 лева и включват възможността за разглеждане на Римските терми.
При лошо време събитията се провеждат същата вечер с начален час 15 минути по-късно на Основна сцена (пл. „Независимост“ №1), Сцена Филиал (пл. „Св.Св. Кирил и Методий”) и Държавен куклен театър ( ул. „Драгоман“ №4).
Ръководството си запазва правото на промени в програмата
БИЛЕТИ: пл. „Независимост” 1: понеделник-петък 9:30-13:30 и 14:30-20.30; събота 10:00–13:30 и 14:30-19:00 ч.; неделя 11:00-16:00, тел. 052 665 022, www.tmpcvarna.com Обект „Римски терми“ - ъгъла между улиците "Сан Стефано" и "Хан Крум" – всеки ден, тел. 052 600 059 Държавен куклен театър Варна, ул.“Драгоман” № 4 от вторник до петък 10:00 - 17:00, събота и неделя 9:00 - 12:00, почивен ден: понеделник, тел. 052 / 607 844, 0888 123 604 ЗАЯВКИ: тел. 052 665 020; 052 669 051, ОНЛАЙН: http://bgbileti.com/ http://www.eventim.bg/ http://ticketsbg.com/